Nasz serwis korzysta z cookies tylko do obsługi zakupów. Poprzez przeglądanie dalsze serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Potwierdź i zamknij komunikat
 
LUKS DODATKI TO NASZA SPECJALNOŚĆ
linespaceO NASspaceline
MISJAINNI O LUKS POMADZIE
Specjalizujemy się w luks dodatkach

Podczas naszych kulinarnych poszukiwań przestały nam wystarczać produkty masowe. Tak powstał pomysł na pierwsze przetwory Luks Pomada - polski czatni i konfitury. Ich oryginalne receptury pamiętają nasze babki, a my nadaliśmy im współczesnego sznytu. To bowiem, czym wykończymy nasze danie, ma niebagatelne znaczenie.

100% naturalności i ręcznej roboty

Do produkcji wyrobów Luks Pomada wykorzystujemy wyłącznie najlepsze i w pełni naturalne surowce z polskich sadów, ogrodów i warzywników.
Każdy nasz przepis samodzielnie skomponowaliśmy i wypróbowaliśmy, a nasze wyroby były pozytywnie zaopiniowane przez znawców - profesjonalistów smaku. Właściwą produkcję również własnoręcznie warzymy w kotłach i doprawiamy do smaku, co daje nam i Wam gwarancję, że nie doznacie nigdy zawodu.

Smak na wysoki połysk

Liczymy na kulinarnych pasjonatów, którzy jedzenie traktują serio i przywiązują wagę do naturalnego pochodzenia produktów, którzy nie idą na kompromisy w kuchni, ale lubią też dobrą zabawę przy gotowaniu. Z naszym wyrobami możecie eksperymentować na wiele sposobów i odkrywać bogactwo smaków poprzez ich niekonwencjonalne połączenia z różnorodnymi potrawami. Luks Pomada to rozwiązanie dla tych, którym – wzorem A. Brillat – Savarina, słynnego francuskiego smakosza i epikurejczyka - odkrycie nowego smaku czy potrawy daje więcej szczęścia niż odkrycie nowej planety.*

* „Przyjemność jedzenia jest właściwą każdemu wiekowi, wszelkim stanowiskom, wszelkim narodom, jest codzienną i nieustającą. Łączy się z wszelkiemi innemi przyjemnościami, a zostaje ostatnią aby nas pocieszyć po stracie innych.
Rozbierając przyjemność jedzenia pod wszelkiemi względami, doszedłem do przekonania, że można coś więcej napisać o tem, aniżeli tylko książki kuchenne; że jest wiele do powiedzenia o tak ważnych i nieustających działaniach, wpływających na zdrowie, szczęście, a nawet interesy ludzkie – odkrycie jakiej nowej potrawy daje więcej szczęścia ludzkości, aniżeli odkrycie jakiejkolwiek planety.”A. Brillat – Savarin „Fizjologia smaku” (1825)
 
left side bar footer
POLEĆ ZNAJOMEMU